W tym miesiącu uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej poznali ważną postać dla światowej nauki, dumę Polski czyli Panią Marię Skłodowską – Curie, kobietę która jako pierwsza otrzymała Nagrodę Nobla i to dwukrotnie!
Na początku wysłuchaliśmy historii kto to właściwie ta Pani Skłodowska – Curie, czym się zajmowała, co odkryła i z kim współpracowała. Jednym z ciekawostek jakie zainteresowały dzieci był fakt, że Maria nauczyła się płynnie czytać już w wieku czterech lat, a później mówiła biegle aż w pięciu językach.
Podczas kolejnych zajęć uczniowie świetnie się bawili biorąc udział w eksperymencie pt. “Wulkan” , podczas którego padało mnóstwo pytań. Uczniowie dowiedzieli się, że podczas eksperymentu występuje reakcja octu czyli kwasu z sodą oczyszczoną czyli zasadą. W wyniku tego powstała piana czyli bąbelki napełnione dwutlenkiem węgla. Wszyscy już wiedzą, że podczas połączenia octu z sodą oczyszczoną występuje reakcja zobojętnienia w wyniku której powstaje dwutlenek węgla. Sprawdziliśmy to dosypując coraz większą ilość sody, po jakimś czasie nie była zauważona reakcja tych dwóch substancji co oznacza zobojętnienie składników.
“Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym” – Maria Skłodowska – Curie