Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach
Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile"

Akcja społeczno-edukacyjna “Żonkile”

Muzeum Żydów Polskich Polin od 2013r. prowadzi akcję „Żonkile”, która ma na celu upamiętnienie rocznicy powstania w getcie warszawskim. Pamięć ta jest czczona w sposób, który zapoczątkował Marek Edelman – ostatni przywódca powstania w getcie. W książce Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” Marek Edelman opowiadał, że co roku 19 kwietnia dostawał bukiet żółtych kwiatów, które następnie, w ramach uczczenia powstania, składał pod pomnikiem bohaterów getta.

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej upamiętniającej te wydarzenia. Wzięli w niej udział uczniowie klas I-VIII. Materiały edukacyjne, wykorzystane podczas zajęć, były dostosowane do wieku odbiorców.

Uczniowie kl. I-III zapoznali się z opowiadaniem Katarzyny Jackowskiej- Enemuo „Było – nie ma – jest”. Po jego wysłuchaniu dzieci miały okazje do rozmowy z nauczycielami na temat postaw związanych z odwagą, troską o innych, potrzebą zachowania pamięci. Uczniowie własnoręcznie wykonali z papieru żonkile oraz dowiedzieli się także dlaczego ten kwiat jest symbolem akcji.

Pani Magdalena Trzcińska wykonała wystawę przypominającą uczniom o tak ważnym w naszej historii wydarzeniu.

Przed uroczystym rozpoczęciem kolejnej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych i wykonywali wraz z nauczycielami kotyliony – żonkile, które wręczyli wszystkim pracownikom szkoły i uczniom- 19 kwietnia. W klasach 4-8, nauczyciele wychowawcy, poloniści i historycy skorzystali z bogatej oferty materiałów edukacyjnych udostępnionych na stronach Muzeum Żydów Polskich. Uczniowie klas czwartych zapoznali się z treścią filmu “Będę pisać” w reżyserii Hi-Story, który opowiadał o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny. Z kolei uczniowie klasy piątej i klas szóstych po wysłuchaniu słuchowiska ,,Takich dwóch jak nas trzech” autorstwa Katarzyny Ryrych omawali je z nauczycielami. Uczniowie klas ósmych oglądali film animowany poświęcony Markowi Edelmanowi: „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Na lekcjach historii po obejrzeniu prezentacji i filmu „Nie było żadnej nadziei”, dyskutowali o trudach życia codziennego w getcie warszawskim.

Realizując hasło: „Łączy nas pamięć”, w 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie Szkoły Podstawowej w Gaworzycach udali się wraz z nauczycielkami: Agnieszką Samul, Małgorzatą Kosałką na spacer ulicami Gaworzyc i rozdawali kotyliony- żonkile mieszkańcom gminy. Żółty kotylion wręczono m.in.: wójtowi gminy p. Jackowi Szwagrzykowi oraz wszystkim pracownikom urzędu. Młodzież odwiedziła również pracowników GOPSu, ZUKu oraz GOKiB. Podczas wręczania kotylionów uczniowie opowiadali o powstaniu  w getcie warszawskim.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za włączeni się w realizację „Akcji Żonkile”.

Link do zdjęć: https://photos.app.goo.gl/SkoKYZPehiWHXDGw9

Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile". Na zdjęciu stoją trzy dziewczynki, chłopiec i pani pracownik Urzędu Gminy. Wszyscy mają przypięte żółte żonkile.
Akcja społeczno-edukacyjna “Żonkile”
Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile". na zdjęciu uczniowie klasy pierwszej Wycinają z papieru elementy do złożenia żonkila z papieru.
Akcja społeczno-edukacyjna “Żonkile”
Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile". Na zdjęciu wszyscy uczniowie klasy pierwszej B prezentują swój  żonkil z papieru.
Akcja społeczno-edukacyjna “Żonkile”
Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile". Na zdjęciu obraz z filmu biało-czarnego  o powstaniu w getcie.
Akcja społeczno-edukacyjna “Żonkile”