Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach
Żywa lekcja historii "Na Grunwald"

W dniu 28 kwietnia odbyła się w naszej szkole niezwykła  lekcja historii, „Żywa lekcja historii”. W odległe czasy przeniósł nas pan Michał Rychlicki. Uczniowie klas 1-3 oraz klasy 4 i 5 a przenieśli się w czasy rycerskie i wzięli udział w zajęciach pt; „Na Grunwald”. Nic tak nie przykuwa uwagi, jak barwnie przedstawiona opowieść z potężną bitwą w roli głównej i bohaterskim rycerstwem w tle. Uczniowie przenieśli się w czasy średniowiecza, dowiedzieli się jaka naprawdę była ta epoka, kim byli rycerze i jakie wzorce postępowania ich obowiązywały. Mogli poznać postać najsłynniejszego polskiego rycerza Zawiszy Czarnego i dowiedzieć się jak kiedyś rozumiano słowa honor, ojczyzna, patriotyzm.

Pokazy historyczne w wykonaniu pana Michała Rychlickiego charakteryzują się niepowtarzalną atmosferą, niezwykle bogatą zawartością historyczną oraz wieloma akcentami humorystycznymi. Zajęcia miały charakter interaktywny, uczniowie czynnie brali w nich udział mogąc założyć stroje z dawnych epok, a także spróbować swoich sił walcząc replikami dawnego oręża. Zajęcia te były wspaniałą lekcja historii ale i patriotyzmu, bo jak mówi pan Michał, cytując marszałka Józefa Piłsudskiego, „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Więcej zdjęć w linku: https://photos.app.goo.gl/rG4RH2MaVSrs5Q146

Żywa lekcja historii "Na Grunwald"- na zdjęciu chłopiec trzyma w ręce tarczę krzyżacką, na głowie ma  hełm a na sobie kolczugę.
Żywa lekcja historii “Na Grunwald”
Żywa lekcja historii "Na Grunwald"- na zdjęciu stoi dziewczynka, obok niej prowadzący Żywą lekcję historii, ubrany jest w strój ze średniowiecza, w ręce trzyma topór.
Żywa lekcja historii “Na Grunwald”
Żywa lekcja historii "Na Grunwald"- na zdjęciu prowadzący Żywa lekcję historii, ubrany jest w strój ze średniowiecza,   obok niego stoi uczeń, na głowie ma hełm rycerski.
Żywa lekcja historii “Na Grunwald”
Żywa lekcja historii "Na Grunwald"- na zdjęciu chłopiec trzyma w prawej ręce  miecz, ubrany jest w zbroję rycerską, obok niego stoi p[prowadzący Żywą lekcję historii, w ręce trzyma mikrofon.
Żywa lekcja historii “Na Grunwald”