Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach
Realizacja projektu "Tropiciele lokalnej historii i kultury"

„Tropiciele lokalnej historii i kultury” to projekt, który był realizowany od 12.09 do 10.11.2022 roku. Fundusze na jego realizację pozyskane zostały ze środków przeznaczonych na realizację inicjatyw w ramach realizacji programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury +Inicjatywy lokalne. Edycja 2022. GOKiB w Gaworzycach opracowała projekt „Kultura odnowa. Zróbmy to razem!” Nasza autorska inicjatywa „Tropiciele lokalnej historii i kultury” zajęła pierwsze miejsce i była realizowana we współpracy z GOKiB w Gaworzycach (w ramach ich projektu) i Dyrekcją Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego.

Inicjatywa ta powstała i została zrealizowana z myślą o realizacji innowacji „Moja Mała Ojczyzna”.

Głównym celem projektu było wzbudzenie zainteresowania historią i kulturą swojego regionu wśród najmłodszych mieszkańców z terenu gminy Gaworzyce oraz kształtowanie lokalnego patriotyzmu i pogłębienie więzi z własnym miejscem zamieszkania.

W ramach inicjatywy zrealizowane zostały następujące działania:

 • „Spacerkiem po Gminie Gaworzyce”- czyli dwudniowe biuro podróży, które zabrało dzieci  na wycieczkę kulturalno – historyczną po wszystkich miejscowościach naszej gminy,
 • Warsztaty eko- architektura – powstała makieta naszej gminy promująca recykling i segregację odpadów a przede wszystkim były to warsztaty promujące ochronę przyrody,
 • Spotkanie z lokalnym fotografem przyrody – piękno Wzgórz Dalkowskich,
 • Rajd pieszy po Wzgórzach Dalkowskich i zabytkowy park w Dalkowie,
 • Wyjazd do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie – zwiedzanie muzeum i obrony Głogowa.

         Opiekunki i realizatorki projektu Bożena Kiwacka i Iwona Rygiel

W Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Głogowie " Tropiciele lokalnej historii i kultury" z wieży Zamku Książąt Głogowskich podziwiali panoramę Głogowa.
Wyjazd do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie – podziwianie panoramy Głogowa.
Pod profesjonalnym okiem Pani przewodnik nasi "Tropiciele" poznali historię Obrony Głogowa, historię zamku i odwiedzili sale wystawowe.
Wyjazd do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie – zwiedzanie wystaw.
W ramach projektu "Tropiciele" odwiedzili Wzgórza Dalkowskie. Uczniowie spaceruje po wzgórzach i podziwiają piękno przyrody.
Rajd pieszy po Wzgórzach Dalkowskich i zabytkowy park w Dalkowie.

Więcej zdjęć w linku: https://photos.app.goo.gl/fZ7RGHk2bH9TcVTp8