MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Jeżeli język nie jest poprawny,

mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć.

Jeżeli mowa nie znaczy tego, co ma znaczyć,

nie będzie zrobione to, co ma być zrobione.”

Konfucjusz

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Jest to data upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu z 1952 roku. Podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło pięciu studentów. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 2000 roku. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.

W naszej szkole dnia 23 lutego 2024r. w odbył się quiz klasowy, który sprawdzał wiedzę uczniów z umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną. W zmaganiach udział brały klasy 4-8.

Miło nam poinformować, że na podium znalazły się klasy:

I miejsce kl.7a

II miejsce kl.5b

III miejsce kl.7b i 8a

Dzień Języka Ojczystego. Na zdjęciu antyrama z napisem: Dzień Języka Ojczystego.
Dzień Języka Ojczystego
Dzień Języka Ojczystego. Na zdjęciu uczniowie rozwiązujący quiz na temat popranej polszczyzny.