Luźne lekcje z naukowcami - eksperyment bańka w bańce.

W tym miesiącu uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej poznali kolejną  naukową  postać. Tym razem była to osoba  odgrywającą ważną rolę w procesie tworzenia papieru, czyli Cai Lun. Na początku wysłuchaliśmy krótkiej historii o Cai Lun – uczniowie się dowiedzieli, że kiedyś do  celów piśmienniczych używano prymitywnych materiałów  np. skóry baraniej lub cielęcej, bambusowych lub drewnianych deszczułek a nawet  bardzo drogiego jedwabiu. Znaleźliśmy też czas na obejrzenie filmu  pokazującego jak wygląda proces tworzenia papieru w fabrykach (wszyscy już wiedzą, że to nie jest cieniutko skrojony kawałek drewna tylko włókna celulozy) – jest to bardzo skomplikowany proces!

Na kolejnych zajęciach wykonaliśmy eksperyment bańka w bańce. Jest to zabawa wszechstronnie rozwijającą, dzieci uczą się precyzji ruchów dłoni, gimnastykują mięśnie aparatu mowy. Takie ćwiczenie zachęca do głębokiego oraz rytmicznego oddychania wspierającego natlenienie organizmu a także zmniejsza stres i napięcie. Do eksperymentu wykorzystaliśmy płyn do naczyń, ciepłą wodę i trochę cukru który umocnił nasze bańki. Pod koniec eksperymentu wykorzystaliśmy bawełniane skarpety i przeciętą butelkę i wytworzyliśmy wspaniałą, miękką, pachnącą pianę.

Uczniowie oglądają film edukacyjny nt. Cai Lun.
Luźne lekcje z naukowcami – eksperyment bańka w bańce
Uczniowie podczas eksperymentu naukowego "bańka w bańce".
Uczniowie podczas eksperymentu naukowego “bańka w bańce”.
Uczniowie podczas eksperymentu naukowego "bańka w bańce".
Uczniowie podczas eksperymentu naukowego “bańka w bańce”
Uczniowie podczas eksperymentu naukowego "bańka w bańce".
Uczniowie podczas eksperymentu naukowego “bańka w bańce”.