Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach
Zdjęcie prezentuje napis wyniki konkursu oraz na zdjęciu jest dwoje uczniów, którzy brali udział w konkursie.

SZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY ROZSTRZYGNIĘTY!

Uczniowie klas siódmych i ósmych rywalizowali w konkursie geograficznym poświęconym dokonaniom Henryka Arctowskiego i Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Henryk Arctowski badał zmiany klimatu, zanim to było modne. Nieustraszony polarnik i wybitny uczony, kierownik pierwszej wyprawy naukowej na Antarktydę. Zapału do badań nie stracił nawet, gdy przyszło mu spędzić ponad rok w lodowej pułapce.

Paweł Edmund Strzelecki to pierwszy Polak, który okrążył świat, by go badać. Nigdy wcześniej i nigdy później żaden Polak nie odwiedził tylu miejsc, dokumentując, badając i tworząc mapy. Najważniejsza w jego biografii była jednak eksploracja Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii. To właśnie Strzelecki zbadał najwyższe pasmo górskie kontynentu, a zdobyty w 1840 roku najwyższy jego szczyt nazwał Górą Kościuszki.

Wśród naszych uczniów najlepszą wiedzą na temat podróżników i ich badań wykazali się:

Anna Kowalska (kl.8a), która zajęła I miejsce oraz Aleksandra Cirka (kl.8b) i Paweł Płuciennik (kl.8a), oboje zajęli ex aequo II miejsce.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Na zdjęciu od lewej strony: stoi uczennica i uczeń klasy 8a, którzy w rękach trzymają dyplomy i torby z nagrodami, oboje uśmiechają się.
Na zdjęciu uśmiechnięta uczennica z klasy 8b, trzyma w rękach torbę z nagrodami i dyplom. Stoi obok ławki szkolnej, a w tle widać  meble szkolne.