Plakat filmu "Orlęta"

W czwartek 29 września uczniowie klasy 8a, 8b i 7a pojechali do kina w Głogowie na film historyczny „Orlęta. Grodno’39”. Reżyser Krzysztof Łukaszewicz stworzył poruszający film o okrucieństwie wojny i potrzebie przynależności, o nietolerancji i trwających do dziś politycznych podziałach. To dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych. “Orlęta” są historią niełatwych przyjaźni, pierwszych miłości ginących w wojennej pożodze, dziecięcych przygód i rozczarowań. W “Orlętach” nie ma czarno-białych podziałów na kryształowych patriotów i upadłych zdrajców. Łukaszewicz opowiada tu o polskim bohaterstwie, ale pokazuje też ponurą stronę polskiego społeczeństwa przedwojennej epoki.

W role młodych bohaterów wcielili się m.in. Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz. Partnerują im zawodowi aktorzy: Jowita Budnik, Bartłomiej Topa, Antoni Pawlicki, Leszek Lichota, Andrzej Mastalerz i Łukasz Lewandowski.