Warsztaty z naukobusem "Być jak Ignacy. Nauka w drodze".

7 października  przed naszą szkołą stanął Naukobus „Być jak Ignacy” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie klas  5a, 5b, 6a, 6b, 7a, 8a i 8b mieli wielką przyjemność wziąć udział w bardzo ciekawych warsztatach edukacyjnych organizowanych w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Być jak Ignacy. Nauka w drodze”. Uczniowie mogli obejrzeć również mobilną wystawę, wyposażoną w stanowiska na dwóch wyjątkowych pokładach, prezentującą historię oświetlenia oraz wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Na naszych uczniów czekały zaskakujące reakcje chemiczne i widowiskowe zjawiska fizyczne. Autobus „Być jak Ignacy” jest mobilną strefą edukacyjno-naukowo-wystawienniczą wyposażoną w stanowiska wewnętrzne na dwóch pokładach. Cała strefa jest tak zaplanowana aby mogła obsługiwać osoby ją odwiedzające w trybie ciągłym. Atrakcje podczas pikników: na dolnym pokładzie: mobilna wystawa, kącik Ignacego, pokaz kolorowych reakcji chemicznych; na górnym pokładzie: warsztaty i zabawy typu edutainment: budowanie modeli cząsteczek paliw węglowodorowych lub budowanie rurociągów + kolorowanki i zabawy Młody inżynier przy makiecie; namiot: pokazy najbardziej fascynujących eksperymentów (mrożące lub ogniste).
Celem akcji Fundacji PGNiG jest zainteresowanie oraz przybliżenie dzieciom i młodzieży zagadnień związanych z ropą naftową oraz gazem ziemnym, ich wydobyciem i  wykorzystaniem, jak również przekazanie wiedzy na temat Ignacego Łukasiewicza. Celem dodatkowym jest pokazanie uczniom znaczenia i piękna nauk przyrodniczych i ścisłych. „Powiedz mi, a zapomnę; pokaż mi, a zapamiętam; pozwól mi zrobić, a zrozumiem”- ta dewiza towarzyszyła uczniom  podczas  dzisiejszych  warsztatów.

Więcej zdjęć w linku: https://photos.app.goo.gl/BJUFc3ejGvY6oqPY7

Warsztaty dla uczniów "Być jak Ignacy. Nauka w drodze". Na zdjęciu autobus z logo warsztatów.
Warsztaty dla uczniów “Być jak Ignacy. Nauka w drodze”
Warsztaty dla uczniów "Być jak Ignacy. Nauka w drodze". Na zdjęciu uczniowie słuchają pana przebranego za Ignacego Łukasiewicza.
Warsztaty dla uczniów “Być jak Ignacy. Nauka w drodze”
Warsztaty dla uczniów "Być jak Ignacy. Nauka w drodze". Na zdjęciu pan przeprowadza eksperyment chemiczny, widać ogień.
Warsztaty dla uczniów “Być jak Ignacy. Nauka w drodze”
Warsztaty dla uczniów "Być jak Ignacy. Nauka w drodze". Na zdjęciu pan prowadzący eksperymenty pokazuje uczennicom efekt reakcji chemicznej.
Warsztaty dla uczniów “Być jak Ignacy. Nauka w drodze”
Warsztaty dla uczniów "Być jak Ignacy. Nauka w drodze". Na zdjęciu uczniowie siedzą przy stoliku i składają modele z małych elementów.
Warsztaty dla uczniów “Być jak Ignacy. Nauka w drodze”
Warsztaty dla uczniów "Być jak Ignacy. Nauka w drodze". Na zdjęciu uczennice oglądają eksperyment, widać dym.