Już we wrześniu Związek Gmin Zagłębia Miedziowego rusza z projektem „Jestem w pSZOKU”.
Projekt polega na realizacji 20 spotkań w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych dla uczniów szkół podstawowych z terenu ZGZM, które zgłosiły swój udział w akcji.
W ramach zajęć zostaną omówione zagadnienia związane z odpadami komunalnymi przyjmowanymi na PSZOK. Uczniowie zostaną poinformowani o tym co dzieje się na kolejnych etapach podróży odpadów, jak wygląda ich recykling lub unieszkodliwianie. Szczególnym punktem oprowadzania po PSZOK będzie wiata na przedmioty do ponownego użycia. Zostaną omówione zasady jej funkcjonowania. Podczas zajęć przed wiatą powstanie „Kącik wymiany”, z którego uczestnicy będą mogli zabrać przedmioty oraz zostawić te, które im się już nie przydadzą. Kolejnym punktem zajęć będą upcyklingowe warsztaty ekologiczne. Najważniejszym aspektem eko-warsztatów będzie ponowne wykorzystanie niepotrzebnych przedmiotów w celu dalszego ich użycia, bądź tworzenie naturalnych produktów z ekologicznych półproduktów, będących alternatywą dla sklepowego asortymentu. Młodzież za zaangażowanie otrzyma ekologiczne upominki.
Projekt realizowany będzie od września 2024 r. do czerwca 2025 r. , natomiast zajęcia w PSZOK-u będą odbywały się w miesiącach wrzesień, październik, kwiecień, maj i czerwiec w dniach i godzinach funkcjonowania PSZOK-ów w: Koźlicach 65A (gmina Gaworzyce), Przemkowie, przy ul. Ceglanej 6A, Grębocicach, przy ul. Spółdzielczej 34A, Radwanicach, przy ul. Stolarskiej 6.
Do udziału w projekcie zgłosiły się:
– Szkoła Podstawowa nr 3 w Polkowicach,
– Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radwanicach,
– Szkoła Podstawowa w Białołęce,
– Szkoła Podstawowa w Jędrzychowie,
– Szkoła Podstawowa nr 1 w Polkowicach,
– Szkoła Podstawowa nr 4 w Polkowicach,
– Szkoła Podstawowa nr 1 w Przemkowie,
– Szkoła Podstawowa w Gaworzycach,
– Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przemkowie,
– Szkoła Podstawowa w Rzeczycy,
– Szkoła Podstawowa w Jaczowie,
– Szkoła Podstawowa w Brzegu Głogowskim,
– Publiczna Szkoła Podstawowa w Wysokiej.
Zachęcamy do obserwowania strony internetowej www.zgzm.pl oraz portalu Facebook, gdzie będą pojawiały się relacje z organizowanych warsztatów.
Projekt dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.