Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Gaworzycach
Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych

W drugą niedzielę  listopada przypada Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych, który ma za zadanie promowanie języka ojczystego. Trudne słowa w zabawnych rymowankach, tzw. „skrętacze” lub „łamańce” językowe to doskonały sposób na lepsze poznanie gramatyki i poprawnej wymowy. W języku polskim ich nie brakuje, wystarczy przytoczyć klasyczne „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Wypowiadanie trudnych zdań to okazja do zabawy i śmiechu, a także do sprawdzenia swoich umiejętności językowych. W związku z tym dniem w naszej szkole uczniowie sami utworzyli łamaniec językowy. Każda klasa miała podane słowo kluczowe, z pomocą którego musiała utworzyć zdanie lub wierszyk- jako łamaniec językowy. Poza tym uczniowie mieli możliwość sprawdzenia się losując krótki tekst pełen trudnych do wymówienia słów. Do zabawy włączyli się również nauczyciele. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas 1-3 ćwiczyli wymowę czytając łamańce w języku angielskim. Języki uczniów plątały się przez długie minuty, ale skomplikowane frazy zostały opanowane! Gratulacje!

Więcej zdjęć w linku: https://photos.app.goo.gl/KjbMt4Rs5UZZ7GD89

Międzynawowy Dzień Łamańców Językowych. Na zdjęciu kartka z łamańcem językowym.

Międzynawowy Dzień Łamańców Językowych. Na zdjęciu uczennica czyta z karteczki łamaniec językowy.
Międzynawowy Dzień Łamańców Językowych
Międzynawowy Dzień Łamańców Językowych. Na zdjęciu uczennica klasy pierwszej trzyma w ręce łamaniec językowy w języku angielskim.
Międzynawowy Dzień Łamańców Językowych
Międzynawowy Dzień Łamańców Językowych. Na zdjęciu dwóch uczniów klasy drugiej  trzyma w ręce łamaniec językowy w języku angielskim.
Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych
Międzynawowy Dzień Łamańców Językowych. Na zdjęciu nauczycielka czyta łamaniec językowy.
Międzynawowy Dzień Łamańców Językowych